Puzzle

Puzzle

Na rozvoj logického myšlení, představivosti a trénink paměti

Aplikace se mi moc líbí. Některé hry mám oblíbenější, asi podle toho, jak se mi v nich daří.

Iva, 69 let

Jak se hraje

Hrací plochu představuje fotografie rozřezaná na mnoho čtverečků, které jsou náhodně rozmístěny. Úkolem je sestavit zpět původní obrázek. Kliknutím na dva čtverečky po sobě se vzájemně prohodí jejich pozice. Takto postupně budete měnit polohu čtverečků, dokud se Vám nepodaří složit původní fotografii. Můžete si vybírat z různých motivů jako je příroda, zvířata, města, umění nebo jídlo. Některé motivy jsou jednoduché s jasnými obrysy a mnoha barvami, některé jsou složitější. Jedná se o hru, která rozvíjí představivost a logické myšlení.

Nápověda

V pravém horním rohu je umístěn oranžový čtvereček. Pokud na něj kliknete, zobrazí se původní obrázek a můžete se jej pokusit znovu zapamatovat. Jakékoliv další kliknutí Vás vrátí k rozpracovanému dílu.

Původ slova puzzle

Puzzle (anglická výslovnost [ˈpʌzəl], v češtině pazl, pucle či puclíky) je skládačka vzniklá rozřezáním destičky s obrázkem na drobné dílky charakteristických tvarů, které do sebe zapadají jen jediným správným způsobem. Puzzle je slovo původem z angličtiny, kde má širší význam jako označení pro různé druhy skládanek, křížovek nebo slovních hrátek. Puzzle byly skládačky, které se vytvářely s obrázku namalovaného na prkénko a rozřezaného na jednotlivé pravidelné či nepravidelné díly.

Historie

Počátky puzzle sahají až do roku 1760, kdy angličtí kartografové umístili mapy na dřevo a rozdělili je na malé kousky. John Spilsbury, dřevořezbář a kartograf, byl označen vynálezcem první puzzle v roce 1767. (zdroj wikipedia)

-- text --