Pět tipů na zdravé jídlo
S přibývajícím věkem klesá potřeba jíst a metabolismus se zpomaluje. Starší lidé pak mají tendenci jíst spíš levné, nekvalitní potraviny a často chybějí zásadní živiny.
Svůj jídelníček obvykle řešíme v produktivním věku, zato starší generace se v jídle často odbývá. S přibývajícím věkem klesá potřeba jíst a metabolismus se zpomaluje. Starší lidé pak mají tendenci jíst spíš levné, nekvalitní potraviny, a proto mnohým chybějí zásadní živiny.
Proč senioři nemají z jídla takové potěšení?
Důvodů je mnoho. Řada starších lidí žije sama a nevidí důvod vařit si jen pro sebe, jiní mají potíže s chrupem či polykáním, slabší trávení, předepsanou speciální dietu nebo řeší finanční problémy. S věkem se navíc výrazně zhoršuje chuť i čich, a z jídla proto už leckdo nemá takové potěšení.
Proč je zdravý jídelníček právě pro seniory tak důležitý?
Senioři se vyhýbají některým druhům zeleniny či masu a jejich jídelníček se někdy skládá ze suchých rohlíků a podobně nevýživných surovin. Právě s přibývajícími lety je však mimořádně důležité tělu dopřávat vitaminy, minerály a také dostatek tekutin – dobře živený organismus totiž mnohem lépe čelí infekcím, nemocem i úrazům.
S přibývajícím věkem se zpomaluje rychlost, jakou žaludek pokrmy tráví. Proto je pro snadnější trávení vhodnější jíst více menších porcí denně.
Obzvlášť důležité je hlídat pitný režim. Starší lidé totiž ztrácejí pocit žízně a často úplně zapomínají pít, z čehož plyne řada zdravotních nepříjemností (např. bolest hlavy a zácpa). Během dne by měli vypít minimálně litr tekutin, lépe dva. Vhodná je hlavně voda, bylinkové a ovocné čaje a neslazené minerální vody. U těch pozor na vyšší množství sodíku při problémech s vyšším krevním tlakem.
Obecně je zdravé jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce. V případě problémů s chrupem samozřejmě nakrájet nebo namixovat. Ovoce a zelenina dodají vitaminy a antioxidanty, které jsou pro zdraví nezbytné: posilují imunitu, podporují správné fungování orgánů a zbavují organismus toxických látek. Kromě toho jsou zdrojem stopových prvků a vlákniny, která je důležitá pro zdravé trávení, snižuje cholesterol a funguje jako skvělá prevence zácpy a hemeroidů.
V jídelníčku by se senioři měli zaměřit na dostatek bílkovin. Proteiny podporují tvorbu a regeneraci svalové hmoty, která s přibývajícím věkem postupně ubývá, a jsou důležité pro pevnější kosti a klouby – i jejich stav se stářím zhoršuje. Bílkoviny navíc pomáhají také v hojení po operacích. Skvělým zdrojem těchto zásadních živin je maso. Kdo si na něj z různých důvodů nepotrpí může do jídelníčku zařadit luštěniny, vejce, sýry a kvalitní jogurty.
Stejně jako starším lidem hrozí nedostatečná či špatná výživa, ohrožuje je i obezita, pokud konzumují přemíru sacharidů. Do organismu je pravidelně dodávají skrze pečivo, těstoviny, knedlíky a nejrůznější oplatky. Nadbytek sacharidů se v těle ukládá jako tuk.
Foto: Pexels, SHVETS production, cottonbro
Modal title